UŽAUGINTA SU MEILE!

ŽIRNIAI

         Žirniai turi daug mūsų organizmui naudingų nepakeičiamųjų amino rūgščių, savo struktūra labai panašių į mėsos baltymus. O savo kaloringumu žirniai pranoksta netgi jautieną. Nenuostabu, kodėl žirniai tokie populiarūs vegetariškos mitybos šalyse. Jie yra lengvai virškinami. Juose yra vitamino C, A, PP, B grupės vitaminų, karotino, ląstelienos, gausu antioksidantų, kalio druskų, kalcio, fosforo ir geležies.

Nustatyta, kad žirniai mažina onkologinių ir širdies bei kraujagyslių ligų, infarkto, hipertonijos riziką, lėtina odos senėjimo procesus, mažina cholesterolio lygį kraujyje.

Kadangi žirnių sudėtyje esanti gliukozė ir fruktozė patenka į kraują be insulino pagalbos, jie naudingi ne tik vegetarams, bet ir sergantiems diabetu. 

Keletas žirnių savybių:

  • Žirniuose yra mažai riebalų, bet daug kitų maistinių medžiagų. 150 g žirnių turi mažiau nei 100 kalorijų, bet daug baltymų, skaidulų ir mikroelementų. 
  • Žirniuose itin gausu antioksidantų, įskaitant flavonoidus (katechino ir epikatechino), karotenoidų (alfa ir beta karoteno), fenolio rūgščių (ferulinės ir kofeino rūgšties), polifenolių (kumestrolio). 
  • Žirniuose yra vitaminų C ir E, nemažai antioksidanto, mineralo cinko. Juose yra omega 3 riebalų rūgščių ir kitų veikliųjų medžiagų, kurios saugo nuo odos senėjimo ir minėtų degeneracinių ligų. 
  • Žirniuose gausu skaidulų ir baltymų, kurie lėtina cukraus įsisavinimą. Juose esantys antioksidantai ir priešuždegiminės medžiagos sumažina arba panaikina atsparumą insulinui (II tipo diabetas). Žirnių angliavandeniai – tai natūralūs cukrūs ir krakmolai, kurie nėra tokie kenksmingi kaip baltasis cukrus ar cheminiai priedai, kurių gausu šiuolaikiniame maiste. 
  • Žirniai dirvožemyje suaktyvina bakterijas, kurios padeda azotui iš oro patekti į dirvožemį. Dėlto sumažėja dirbtinių trąšų poreikis. Kai nuimamas žirnių derlius, likusios augalų dalys greitai suyra ir natūraliai patręšia dirvožemį. Žirniams auginti nereikia daug drėgmės, todėl jie gali būti auginami net gana nepalankiomis sąlygomis. 
  • Žirniuose daug dietinių skaidulų, kurios gerina žarnyno būklę ir peristaltiką. 
  • 150 g žirnių turi 44 % rekomenduojamos vitamino K dienos normos, kuris padeda kaulams geriau įsisavinti kalcį. Žirniuose gausu B grupės vitaminų, kurie apsaugo nuo osteoporozės. 
  • Žirniuose yra vandenyje tirpaus B grupės vitamino niacino, kuris mažina trigliceridų ir labai mažo tankio lipoproteinų susidarymą, todėl kraujyje sumažėja „blogojo“ ir padaugėja „gerojo“ cholesterolio.

 

 

MAISTINGUMAS

100 GRAMŲ ŠVIEŽIŲ ŽIRNIŲ

KALORIJOS

%

DIENOS NORMOS FOSFORO

%

DIENOS NORMOS MAGNIO

ADRESAS

Šiukščiakalnio k.
Daugų sen.
Alytaus r.

SEKITE MUS